The Weekend SUP Recap

15/03/2016

A quick report on the events that took place while you were unplugged. Today we'll look at the result of The Ultimate Waterman, introduce the Adler Paddler Free Race taking place in Long Beach and give you the results of the Cocoa Beach Race located in Florida.

The Ultimate Waterman

The Ultimate Waterman started this week-end in New Zealand. So far two races out of eight took place; The Outrigger Canoe Race and The Prone Paddleboard Race:

The official results for The Outrigger Canoe Race are:

1. Danny Ching (USA) – 1:26:12
2. Connor Baxter (HAW) – 1:34:12
3. Mark Visser (AUS) – 1:35:01
4. Zane Schweitzer (HAW) – 1:38:42
5. Daniel Kereopa (NZL) – 1:38:54
6. Manoa Drollet (PYF) – 1:47:21
7. Caio Vaz (BRA) – 1:50:20
8. Kala Alexander (HAW) – 1:50:38

Summary of the race:

The Prone Paddleboard Race:

1st. Zane Schweitzer (HAW) – 41:58
2nd. Mark Visser (AUS) – 44:34
3rd. Danny Ching (USA) – 45:02
4th. Caio Vaz (BRA) – 45:59
5th. Daniel Kereopa (NZL) – 46:01
6th. Manoa Drollet (PYF) – 46:07
7th. Connor Baxter (HAW) – 52:25
8th. Kala Alexander(HAW)  – 57:14

Summary of the race:

 

After these two races Californian rider Danny Ching holds the lead.

 

SoCal Race Recap: The 6th Annual Adler Paddler

This past Saturday marked the 6th edition of the annual Adler Paddler taking place in Long Beach, California.  With 150+ paddlers out for the event, 65 degree weather lead to a beautiful morning for racing. The Adler race is a free race in honor of Steven Adler with all profit going towards the John Ritter Fund, so they can continue to help with research, awareness, and support for families dealing with aortic disease.

 Although this race didn't attract any of the top local professional paddlers, it did bring out a handful of up and coming paddlers, as well as some of the local star groms, including Paddle Academy stand-outs Max Fleming, Tyler Bashor, Trevor Bashor and Erika Benitez. This event always has great backing, including some big name sponsors such as Hurley, Futures and Quickblade.

The racing was comprised of a short and long course.

Overall Winners:

Short Course SUP 12'6″

1           Max Fleming                00:26:38.94

2           Trevor Bashor              00:26:55.71

3           Matt Mckinney             00:28:42.46

4           Joe Mcgrath                 00:30:27.91

5           Kyle Kipper                  00:33:45.50

6           Dan Airth                      00:34:06.42

7           Kristofer Kirkpatrick     00:34:50.88

8           Jack Schmidt               00:36:30.04

9           Matthew Pill                 00:38:21.56

10         Sam Zion                     00:42:47.97

Long Course SUP Unlimited

1         Travis Cunningham      SUP Unlimited        48:12.99

2         Jared Vargas                 SUP Unlimited        49:41.92 

Full results available here:

https://paddleguru.com/races/6thAnnualAdlerPaddler/awards/3

Video of the race:


 

Fastest in Florida – Cocoa Beach Race

This weekend the Cocoa Beach Race took place on the Banana River in Florida. The event was composed of a 3 miles race and 8 miles flat water Elite race.

Here are the results of the 12'6 Elite Race:

1 Mark Athanacio  1:32:52.2 
2 Will Marston       1:33:12.9
3 Mark Miller         1:36:40.2 
4 Jason Casuga    1:40:40.2 
5 Greg Pascale     1:57:36.7

Here are the results of the 14 Elite Race:

1 Gabriel Beauchesne-Sevigny – 1:21:25.2
2 Garrett Fletcher  – 1:22:45.3
3 Tommy Buday – 1:23:10.2
4 Jack Sauve – 1:23:13.8
5 Abraham Wilson – 1:25:25.2
6 Brad Ward – 1:25:46.2 
7 Samuel English  – 1:25:57.6
8 Terry Kent  – 1:26:37.4
9 Josh Smart – 1:28:09.1
10 Joey Huemfner – 1:28:39.8

Here are the results of the 3 miles race, congratulation to our ambassador in Florida, Robert Norman!

Robert Norman 34:59.6
2 Rick Dean Masters 35:54.1
3 Peyton Thomas 37:14.3
4 Kevin Glatfelter 39:57.2 
5 Darryl Austin 40:07.8
6 Eric Thomas 41:09.0
7 Stephen Hal 42:39.2
8 Walter Bunso 42:53.8
9 Jason Cristofalo 43:38.8
10 Ryan Findley 46:14.2 
11 Lewis Pavlovich 50:46.0
12 Dan Hamblin 51:07.9
13 Charlie Preston Townsend 52:43.9
 

Recommended SUP News :

SUP Surf on a French Tidal Bore
Australian world champion Michael Booth and Hawaiian world number one Connor Baxter are having fun […]
Hossegor Paddle Games Results: Connor Baxter and Sonni Hönscheid Top the Podium
Day 1: Sprint Men’s results: 1. Boris Jinvresse 2. Slater Trout 3. Vinnicius Martins Women’s […]
SUP Race CUP 2017- Day 2 and Overall Results
Day 2: Long Distance Men’s results: 1- Michael Booth 2- Connor Baxter 3- Titouan Puyo […]
SUP Race CUP 2017 Day 1 Results: Sonni Honscheid and Titouan Puyo Have the Upper Hand
Men’s Results: 1- Titouan Puyo – 53:43 2- Connor Baxter – 53:47 3- Michael Booth […]
Zane Schweitzer, the Ultimate Waterman Who Stands Up for the Cure
Having participated in the Ultimate Waterman competition twice, Starboard SUP rider Zane Schweitzer has achieved the […]
This Weekend’s Results: APP World Tour’s Japan Pro Am, Paddle Imua, Battle of the Thames…
It was another great Stand Up Paddle weekend. Between the APP World Tour’s Japan Pro […]

SOCIAL SUP