SUP Race Week-end Results: Japan Cup, SUP 11 City Tour, Battle of the Rock, Collioure Arena Race

12/09/2016

Another week-end of intense SUP racing worldwide, here are the results we could get:

Michael Booth and Annabel Anderson win the Japan Cup’s Long Distance on Day 1

Men’s 
1. Michael Booth (1:43:55)
2. James Casey (1:46:10)
3. Kenny Kaneko (1:46:17)
4. Matt Nottage (1:46:31)
5. Timothy Cyprien (1:47:30)
6. Toby Cracknell (1:49:29)
7. Tomoyasu Murabayashi (1:49:37)
8. Hoshio Kashiwagi (1:50:36)
9. Mo Freitas (1:53:33)
10. Kaito Miyakoshi (1:54:24)

Women’s 
1. Annabel Anderson (1:57:22)
2. Yuka Sato (2:02:00)
3. Takayo Yokohama (2:07:07)

Annabel Anderson and Mo Freitas win the Survivor race on Day 2 of the Japan Cup

Men’s
1. Mo Freitas (Hawaii/Focus)
2. James Casey (Australia/JP)
3. Michael Booth (Australia/Starboard)
4.Toby Cracknell (Australia/Infinity)
5. Matt Nottage (Australia/Starboard)
6. Kenny Kaneko (Japan/SIC)
7. Ryohei Yoshida (Japan/Sawarna)
8. Kaito Miyakoshi (Japan/Riviera)
9. Tomoyasu Murabayashi (Japan/Starboard)
10. Kei Komatsuyama (Japan/Starboard)

WOMEN’S SURVIVOR
1. Annabel Anderson (New Zealand)
2. Yuka Sato (Japan)
3. Yuuka Horikoshi (Japan)
4. Takayo Yokoyama (Japan)
5. Chloe Walkerdene (Australia_
6. Chieko Arakawa (Japan)
7. Rei Furuya (Japan)

The Hasulyo brothers and Seychelle Hattingh, masters of the SUP 11 City Tour 2016

Full results:

http://sup11citytour.com/results/2016-results/

Aaron Rowe, the local star wins the Battle of the Rock 2016

What a beautiful Saturday of racing it was on Brelade Beach in Jersey. The 15km by 6 km island greeted 30 paddlers aged from 7 to 57 and offered them some very interesting conditions with some nice little waves and 15 knot winds. The day was split in two races before everyone met at the Old Portlet Inn for a

Race 1
Men’s
5 laps
1. Aaron Rowe
2. Yoann leven
3. André Le geyt
3 laps  
Patrice
Tim rowe
Mark credon

Women’s
Verity thomas
Joanne bennet
Elsa fernandes

Race 2
Men’s

5 laps
Aaron rowe
André le geyt
Yohan leven

3 laps  
Gary smith
Sam axford
Mark creedon

Women’s
Verity  thomas
Elsa Fernandes

Arthur Arutkin, King of the Collioure Arena Race

  1. Arthur Arutkin
  2. Jeremy Teulade
  3. Eric Terrien

Full results here: http://www.tbpress.fr/COLLIOURE_/R%C3%A9sultats%20complets.pdf

 

Recommended SUP News :

The EuroSUP 2017 Recap in 10 Points
The second annual edition of the EuroSUP (European Stand-Up Paddle Championship) was hosted in Peniche, Portugal, […]
Prenez Part à l’Oxbow Lacanau SUP Challenge !
Les 17 et 18 juin prochains Le Moutchic, au bord du lac de Lacanau, va […]
SUP Surf on a French Tidal Bore
Australian world champion Michael Booth and Hawaiian world number one Connor Baxter are having fun […]
SUP Foil- A Growing Trend Among Riders
By James Casey- The past 12 months have seen a rapid evolution of hydrofoil surfing. […]
Hossegor Paddle Games Results: Connor Baxter and Sonni Hönscheid Top the Podium
Day 1: Sprint Men’s results: 1. Boris Jinvresse 2. Slater Trout 3. Vinnicius Martins Women’s […]
World Champion’s Girlfriend – A Full-Time Job: Interview With Kristi Dreibergs
Being a rider, you spend your weeks training and your weekends racing, which does not […]

SOCIAL SUP